מערכות סינון ופתרונות לזיהום אוויר במפעלי לייצור ועיבוד פלסטיק

תהליכי ייצור בתעשיית הפלסטיק מאופיינים במספר סיכונים לבטיחות ובריאות העובד, כמו גם לאיכות האוויר באולם הייצור. בתהליכי ערגול, פילמור, ציפוי ואקסטרוזיה נדרשים אמצעי זהירות על מנת לשמור על הבטיחות במפעל. סיכונים אלו כוללים סיכונים לפגיעות פיזיות, לפגיעות בדרכי הנשימה ואף סיכון לשריפות ונפיצות (פריקה אלקטרו-סטטית לדוגמא).

במאמר זה נתמקד בפתרונות לגזים, אדים וחלקיקים הנפלטים בתהליכי ייצור הפלסטיק השונים. הפליטות יכולות להיות רב מוקדיות או להתרכז בנקודה אחת של הייצור. חשיפה יומיומית לתהליכים אלו יכולה לגרום למחלות מקצוע וחלקם אף ידועים כמסרטנים. על מנת לשמור על בריאות העובדים, יש להטמיע מערכות אוורור וסינון בכל אחד ממוקדי פליטת המזהמים במפעל, ולדאוג הן לאיכות האוורור והאפקטיביות שלו, כמו גם לנטרול וסינון של המזהמים במערכת האוורור.

מגוון פתרונות בתחום הפלסטיק

סובפלים ישראל מציעה מגוון פתרונות, תוך התאמה לצרכי הלקוח ולתהליך העבודה הנדרש. אנו מתכננים ומבצעים מערכות מרכזיות המטפלות במחלקות שלמות, אך גם יודעים להתאים פתרונות קומפקטיים לסדנאות קטנות ולמקומות בהם הצרכים דינמיים ומשתנים. להלן מספר דוגמאות למערכות אוורור נפוצות בתחום הפלסטיק:

1. יניקה וסינון בתהליכי אקסטרוזיה

תהליכי אקסטרוזיה כוללים פליטה של גזים וחלקיקים הדורשים פתרון של יניקה מקומית ע”י מנדף או זרועות יניקה. בהתאם לחומר יש להתאים מסנן תעשייתי אשר יטפל בצורה אפקטיבית בנפלטים תוך התחשבות ברמת יעילות הסינון הדרושה ובמאפייני החומרים הנפלטים כגון דביקות החומר והריכוזיות בזרם האוויר.

2. שקילת חומרים

שקילת חומרים היא תהליך שיכול להתבצע בצורה אוטומטית, או באופן ידני ע”י מפעיל. בעמדות עבודה בהן נוצר אבק רחיף במהלך השקילה יש לפתור באמצעות מנדף יניקה אחורי/ תחתי או זרוע יניקה פירקית, ובכך למנוע את חשיפת המפעיל למזהמים.

3. סינון בפריקת חומרים בסילואים

בעת הכנסת ופריקת חומר מסילו מאבקות רחיפות נוצרת פליטה של אבק מהנשם של הסילו. לשם כך יש להתקין מסנן סילו אשר מותקן בפתח יציאת האוויר. יש להתאים את המדיה של הפילטר לפי תכונות החומר המאוחסן. מסנן סילו יכול לכלול מפוח ולבצע יניקה מאולצת או ללא מפוח.

4. אוורור כללי

עד כה התרכזנו בנקודות בהם קיימת פליטה מוקדית של מזהמים בכמות גדולה, ולכך יש לתכנן פתרון של יניקה מקומית. אך לצד זאת בתעשיית הפלסטיק לעיתים רבות קיימת פליטה שאינה מוקדית של מזהמים אשר דורשת תכנון נכון של אוורור כללי של חלל הייצור. ובכך לאפשר תחלופה של אוויר צח או מסונן אשר יחליף את האוויר המזוהם שבמפעל. חשוב לציין כי עבודה יומיומית של עובד בתנאי סביבה בהם קיימת ריכוזיות נמוכה של מזהמים יכולה לגרום בסופו של דבר לאובדן פריון עבודה ותחלואת עובדים.

אלו הן רק דוגמאות בודדות של פתרונות אוורור וסינון במפעלי תעשייה בתחום הפלסטיק, בנוסף קיימים תהליכים נוספים הדורשים פתרונות סינון מתאימים. ב- SovPlym ישראל, שלוחת החברה הבינלאומית בעלת ותק של מעל 30 שנה, אנו מתמחים בפתרונות לאוויר נקי במגוון תהליכי ייצור. הניסיון הרב שצברנו מאפשר לנו לספק פתרונות אמינים, בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ותוך שמירה על יעילות אנרגטית. ההבטחה שלנו היא כי כל יישום, קטן כגדול, מקבל את תשומת הלב המרבית ומתוכנן ומנוהל בקפידה, כך שיתקבל הפתרון הטוב והכלכלי ביותר עבור הלקוח.

מוצרים קשורים

מפוח TEF

מפוח TEF

מסנן שקים SFB

מסנן שקים SFB

מנדף יניקה SVP

מנדף יניקה SVP

 

צור קשר