יונק אבק תעשייתי

האם גם במפעל שלכם העובדים חשופים לפליטת מזהמים?

חשיפה לאבק, עשן וגזים בתהליכי ייצור עשויה להיות מסוכנת לעובדים. מסוכנים במיוחד הם האבק והחלקיקים אשר לא ניתן להבחין בהם ללא מיקרוסקופ, אשר מצטברים בריאות בשל חשיפה נשימתית ומהווים גורמי סיכון לבריאות. ניטור סביבתי תעסוקתי הוא תהליך בדיקה בו סוקרים את גורמי הסיכון במפעל או בית מלאכה בו מתבצע ייצור, לאחר מכן בודקים את סוג וריכוז המזהמים באוויר, וזאת בהתאם לערכי החשיפה המותרים על  פי החוק.

רמות חשיפה גבוהות מהמותר גורמות לפגיעה בבריאות ותפוקת העובדים, וחושפות את המעסיק לתביעות משפטיות. חשוב לדעת כי בתביעות בשל מחלות מקצוע נושאי התפקידים הרלוונטיים לשמירה על בטיחות העובדים בחברה אחראים אישית לנזקים. לכן עמידה בדרישות החוק לגבי פליטות מזהמים, ביצוע ניטורים סדירים ע”י בודק מוסמך ויישום ההמלצות לשיפור הם הכרחיים. הן לצורך שמירה על העובדים והן בהגנה על מנהלים מפני חבות אישית בתביעות משפטיות.

בעת קבלת תוצאות ניטור אוויר החורגות מרמת הפעולה המותרת מומלץ להתייעץ עם מומחים לאוורור וסינון, וזאת לצורך קבלת פתרון אוורור מתאים, אשר יביא להורדת רמת החשיפה מצד אחד, ומצד שני ישמור על אפקטיביות ופרודוקטיביות של הייצור. בנוסף חשוב לבחור במערכת אוורור עמידה וחסכונית בדגש על יעילות אנרגטית, פשטות באחזקה וחיסכון בעלות תחזוקה.

חשיפה לחומרים מסוכנים

חשיפה לאבק, עשן וגזים בתהליכי ייצור עשויה להיות מסוכנת לעובדים. מסוכנים במיוחד הם האבק והחלקיקים אשר לא ניתן להבחין בהם ללא מיקרוסקופ, אשר מצטברים בריאות בשל חשיפה נשימתית ומהווים גורמי סיכון לבריאות. ריכזנו במאמר זה מספר תהליכים עיקריים אופיינים לתעשייה בישראל והחומרים המסוכנים אותם הם פולטים. בנוסף מצויינים פתרונות אפשריים לשמירה על בטיחות העובדים.

חשיפה לאבק, עשן וגזים בתהליכי ייצור עשויה להיות מסוכנת לעובדים. מסוכנים במיוחד הם האבק והחלקיקים אשר לא ניתן להבחין בהם ללא מיקרוסקופ, אשר מצטברים בריאות בשל חשיפה נשימתית ומהווים גורמי סיכון לבריאות. ריכזנו במאמר זה מספר תהליכים עיקריים אופיינים לתעשייה בישראל והחומרים המסוכנים אותם הם פולטים. בנוסף מצויינים פתרונות אפשריים לשמירה על בטיחות העובדים.

עשן ריתוך

רתכים ועובדי ייצור חשופים באופן קבוע לחלקיקי אבק וגז מסוכנים הנמצאים באוויר אותו הם נושמים. חלקיקים אלו נותרים בריאות וגורמים לבעיות נשימה וחולי. חלקיקים אלו מכילים לדוגמא מנגן, כרום וניקל אשר בחלקם ידועים כמסרטנים. יניקה מקומית של אדי ועשן ריתוך במהלך עבודת הרתכים היא השיטה המתקדמת והבטוחה ביותר כדי לשמור על העובדים ממחלות יניקה מקומית היא גם יעילה אנרגטית ביחס לפתרונות אחרים.

נדפי הלחמות

בתהליכי הלחמה רכה, האופיינית לתעשיה האלקטרונית והאלקטרומכנית , נעשה שימוש בפלאקס אשר מקורו בתערובות של חומצות שרף שונות. טמפרטורת ההלחמה גורמת לפירוק תרמי ולפליטת נדפי קולופוני אשר נמצאו כגורמים לגירוי יתר נשימתי. יניקה מקומית בעמדות העבודה היא פתרון אפקטיבי במידה ומתוכננת נכון מבחינת נוחות השימוש, ספיקה מספקת ורמת רעש נמוכה.

פליטות גזים מכלי רכב

במוסכים, בעמדות הרצת מנועים, בתחנות כיבוי ושירותי חירום קיימת סכנה של פליטות גזים לחללים סגורים. טיפול אפקטיבי בעשן ואדי פליטה מאגזוזים הוא הכרחי למען שמירת בריאות, ביטחון ויעילות צוות העובדים. גם חשיפה קצרה לפליטות גזים מרכבים יכולה להיות מסוכנת. אוורור מקומי אשר כולל יניקה של 100% מהגזים והחלקיקים ישירות מהאגזוז הוא הפתרון המיטבי במקרה זה.

אבק סיליקה ואבק מזיק

בתעשיות השייש, המחצבים, אבקות ובתעשיות רבות קיימת סכנה של פליטת אבק מזיק בחלל הייצור. אבק מזיק עשוי לגרום לגירויים בעיניים ובעיר וסוגי אבק שונים (כדוגמת סיליקה) עשויים לגרום למחלות מסכנות חיים (כדוגמת סילוקוזיס). יש לתכנן אוורור כללי ו/או מקומי בהתאם לצרכים הפרטניים בכל מפעל.

אדי שמן ואמולסיה

שימוש בנוזלי קירור על בסיס שמן ואמולסיה הוא שכיח במגוון תעשיות בתהליכי חריטה, כירסום וכדומה. בעוד שחומרים אלו אינם מזיקים בצורתם הנוזלית, הרי שהם יכולים להיות רעילים ומסוכנים כאשר הם הופכים לאדים ולעשן במהלך תהליכי הייצור חשיפה ארוכה לחלקיקים מזיקים אלו יכולים לגרום לסכנות בריאותיות חמורות לעובדים. הסיכון של התלקחות ושריפה הופך את סינון אדי השמן להכרחי לבטיחות ובנוסף מונע כניסה של אדים למערכות אלקטרוניות במפעל שעלול לגרום להשבתתן.

אלו הם רק חלק מהתהליכים והחומרים העשויים להזיק לבריאות במקום העבודה. ניתן לציין גם סכנות של אבק נפיץ מחומרים אורגניים ומרוכבים, פליטות של גזים בתעשיות כימיות ודרישות לאוויר נקי לצורך תהליכי ייצור מבוקרים בתעשיות רבות כמו פארמה ומזון. כל סוג תעשייה מאופיין בתהליכים שונים שבהם עשויים להיפלט מזהמים. חשוב לציין כי בנוסף לפליטות של מזהמים חשוב גם להגן על העובדים מנזקים של רעש וקרינה.

ב- SovPlym  ישראל, שלוחת החברה הבינלאומית בעלת ותק של כ- 30 שנה, אנו מתמחים בפתרונות לאוויר נקי במגוון תהליכי ייצור. הניסיון הרב שצברנו מאפשר לנו לספק פתרונות אמינים, בטכנולוגיות המתקדמות ביותר ותוך שמירה על יעילות אנרגטית. אנו שמים את הלקוח במרכז תוך דגש על שירות כולל, אחריות וביצוע בהתאם ללוחות זמנים.

בשנים האחרונות ביצענו עשרות פרויקטים במגוון תהליכים בתעשייה הישראלית. ההבטחה שלנו היא כי כל פרויקט, קטן כגדול, מקבל את תשומת הלב המרבית ומתוכנן ומנוהל בקפידה. חשוב לציין כי פעילות החברה (לרבות הייצור והניהול) מבוקרת לפי תקני ISO ותו התקן האירופאי CE.

מוצרים קשורים

שואב עשן DCSC M 7

שואב עשן DCSC M 7

מסנן שקים SFN

מסנן שקים SFN

מסנן חלקיקים MDV

מסנן חלקיקים MDV

צור קשר